Kıbrıs’ta En Önemli Restoranlar

Kıbrıs Akdeniz mutfağı etkisinde olsa da, dünyanın hemen her yerinde gelen ziyaretçilerin damak tadına uygun tüm yiyecek, içecek çeşitleri ile hizmet eden restoranlar bulunmaktadır. Daha çok deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemeklerin öne çıkarıldığı menülerle ziyaretçileri ağırlayan restoranları kısaca tanıtalım.

Girne Restoranları

Bella Moon: Bellapais te mandalina ağaçlarının kendine has kokusu eşliğinde muhteşem et yemekleri ve kebaplarla birlikte lezzetli mezelerin sunulduğu bir restoran. Daha çok sohbet muhabbet akşam yemeklerini seven ziyaretçilerin tercih ettiği bir mekân. Bulunduğu yer itibarı ile sakin ve huzurlu zaman geçirmek için ideal bir ortam. Aile tarafından çalıştırılıyor olması ortama ayrı bir sıcaklık katıyor. Birbirinden lezzetli ikramları bolca sunuluyor, fiyatlar son derece makul.

Efendi Bar Restoran: Girne’de Kâmil paşa sokakta faaliyet gösteren bu restoran, dekor ve menü yapısıyla bir İngiliz restoranı havasında. Deniz mahsulleri ve et konusunda hayli iddialı bir mekân. Güzel bir bahçesi ve fonda kulağı rahatsız etmeyecek müzik eşliğinde farklı menüleri tatmak isteyen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri. İngiliz centilmenliği garsonlarında bariz olarak hissediliyor. Menüde pahalı yiyecek ve içecekler olmasına rağmen, orta seviyede harcama yapmak isteyen ziyaretçiler içinde geniş bir ürün yelpazesine sahip.

Gazi Magosa Restoranları

Minder: Gazi Magosa’da Bayraktar yolundaki bu restoran geleneksel Kıbrıs mutfağı içerikli menüsü ile oldukça ilgi gören bir mekân. Hijyen konusunda gözle görülür bir kalite hemen göze çarpıyor. Ev yemeği tadında zeytinyağlı yemekler Akdeniz mutfağına has lezzet farkını hissettiriyor. Aile işletmesi olduğundan dolayı müşteri ile ilişkiler oldukça sıcak. Yemek çıkışı ev yapımı reçeller satılan birde pastane bölümü bulunuyor Fiyatlar oldukça makul ve yemekler doyurucu.

Rouge 21: Magosa da sur içinde tarihi mekânların yanı başında bir restoran. Tarihsel dokuya uyumlu bir restorasyonla düzenlenen mekân, günümüz tarihinde içinde eski dönemleri izliyormuş izlenimi veriyor. Özellikle kırmızı et konusunda iddialı menüler sunuyorlar. Ambiyans açısından sıcak bir

atmosfer ve servis yapan personel gayet samimi ve sıcakkanlı. Sunulan yemekler ve servis kalitesine bakıldığında fiyatlar gayet uygun. Ayrıca canlı müzik günlerinde eğlenerek vakit geçirme imkanı sunuluyor.

Lefkoşa Restoranları

Pyxida: Menandrou 5 adresinde bulunan restoran, tarz olarak yunan meyhanesi havasında, Lefkoşa’nın en iyi deniz ürünleri ve balık restoranlarından biri olarak kabul görmüş bir mekân. Menüsünde balık çeşitlerinin yanı sıra, zeytinyağlı ağırlıklı lezzetli mezeler tam kıvamında. Emsal mekânlara göre fiyat konusunda biraz daha yüksek fatura ile karşılaşılsa da mekânın ambiyansı ve yemeklerin lezzeti fiyatları unutturacak kadar ağır basıyor.

İştah Restoran: Lefkoşa da Necdet Altınok Sokakta bulunan restoranda, Türk damak zevkine uygun pide ve kebap çeşitleriyle adeta bir şölene dönüşen masalar hazırlanıyor. Birçok meze çeşidi ile süslenen ana yemeklerde et ürünleri övgüyü hak edecek kadar güzel. Fiyat konusunda en uygun mekânlar arasında sayılabilecek olan bir restoran. Ahşap dekoru ile otantik bir görünüme sahip olan mekânda, mangal başı keyfi önemli bir tercih sebebi olarak görülebilir.