Kıbrıs’ın Şehirleri

Kıbrıs Şehirleri

Lefkoşe: Kıbrıs’ın tam orta yerinde yer alan Lefkoşa, hem Türk hem de Rumların başkent olarak kabul ettiği, ikiye bölünmüş bir şehirdir. Dünyada benzeri olmayan bu bölünmenin kuzey tarafı Türklerin kontrolü altındadır. Birçok tarihi eser barındıran Lefkoşa, adanın nüfus olarak en kalabalık olduğu yer. Bazı bölgelerindeki dar sokaklarda karşınıza çıkıveren tarihi eserleri görünce, kendinizi İtalya’da Rönesans döneminde hissettiren bir duyguya kapılabilirsiniz. Başkent olması sebebiyle ülkenin en önemli kültür, ticaret ve sanayi merkezidir.

Girne: Kıbrıs turizminin başkenti olan Girne, sahilleri boyunca sıralanmış lüks oteller ve casınoları ile dünyaca bilinen bir şehirdir. Coşkulu gece yaşantısı ile 24 saat canlı olan şehir tarihi geçmişiyle de ilgi görmektedir. Özelikle antik liman çevresi kafeterya, bar ve restoranların sayıca fazla olduğu ve ziyaretçilerin yoğun olarak tercih ettiği bir bölgedir. Kumar tutkunlarının adeta bir kumar turizmi oluşturduğu Girne, diğer şehirlere göre konaklama konusunda biraz daha pahalı bir konumdadır. Kıyı boyunca uzanan kusursuz sahilleri ve mavinin tüm tonlarını buluşturan denizi ile Girne, mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir.

Magosa: Kıbrıs Türk cumhuriyetinin nüfus olarak ikinci büyük şehri olan Magosa, ülkenin tarih, eğitim ve kültür şehridir. Üniversiteli genç nüfusun yoğun olduğu şehirde, kent merkezinde bulunan kafe bar ve restoranlar yoğun ilgi görmektedir. Adanın en güzel sahillerine sahip olan Magosa, caretta&caretta kaplumbağalarının yumurta bırakma bölgelerinden biridir. Tarihi surlarla çevrili olan şehir, mükemmel bir tarihi doku ile benzersiz plajları ile önemli bir turizm merkezidir. Diğer şehirlere göre ve hatta Avrupa’nın birçok ülkesine göre daha ekonomik yaşam koşullarına sahiptir.