Kuzey Kıbrıs’a Ulaşım, Kıbrıs’a Nasıl Gelinir?

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Adaya havayolu ile ulaşmak isteyen ziyaretçiler için en uygun havalimanı uluslararası havalimanı olan Ercan Havaalanıdır.

Ercan Havaalanı: Turistik ziyaret amacıyla Kıbrıs’a gidecek Türk vatandaşlarından 3 ayı geçmemek şartı ile vize ve pasaport talep edilmemektedir. Adaya ulaşım konusunda en rahat ve konforlu yolculuklarda, hava yolu daha fazla tercih edilen bir ulaşım şeklidir. Ankara, İstanbul ve İzmir’den Ercan havaalanına tatil dönemlerinde her gün uçak seferleri yapılmaktadır. Trabzon, Antalya’dan ise belirli günler uçak seferleri düzenlenmektedir. Ercan havaalanından tatil yapmak istediğiniz tüm bölgelere tarifeli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Daha önceden rezervasyon yaptırmak şartı ile Ercan havaalanı çıkışında kiralık araç temin ederek tatiliniz süresine ulaşım sorunu yaşamazsınız. Araç kiralama yöntemini seçecekseniz, unutulmaması gereken en önemli ayrıntı Kıbrıs’ta trafik İngiltere’deki gibi soldan akmaktadır. Eğer bir tur firmasının düzenlediği tatil paketi kullanıyorsanız ulaşım anlamında bir sorun yaşamadan tatilinizi sürdürebilirsiniz.

Deniz Ulaşımı: Kıbrıs’a gitmek için denizyolunu tercih edecek konuklar için değişik alternatifler mevcuttur. Feribot taşımacılığı yaz genellikle turizm sezonunda düzenli olarak yapılmaktadır. Mersin Taşucu ve Alanya’dan Girne’ye, Mersinden ise Gazimagosaya feribotla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 2,5 saat süren deniz yolculuğundan sonra adaya ulaşım sağlanmaktadır. Tatil süresince kendi özel aracınızı kullanabilmeniz için arabalı feribot seferleri de düzenlenmektedir. Tek sıkıntı yolculuğun 6 ile 8 saat sürmesi olacaktır. Bunların dışında adaya her yıl düzenli olarak özel deniz turları düzenlenmektedir. Çeşitli tatil beldelerini içine alan bu turlarda eğlenceli aktiviteler yaşayabilirsiniz. Özel yatçılık konusunda marinaların bir hayli fazla olması sebebiyle, yat ve deniz motorları ile ulaşım sağlanma olanağı bulunmaktadır. Muhteşem koylarında demir atarak denizin ve doğanın olağanüstü buluşmasına tanıklık edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’a gelmenin 2 yolu vardır. En kolay ve Türkiye’nin heryerinden ulaşabileceğiniz hava yoludur. Tüm büyük şehirlerden Kıbrıs’a tarifeli uçak seferleri vardır. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Trabzon gibi yerlerden THY, Atlas Global, Pegasus, OnurAir ile Kıbrıs’a gelebilirsiniz.

Tek havalimanı Lefkoşa Şehir Merkezine 15km mesafede bulunan Ercan Havalimanı’dır. Buradan da araç kiralama, taksi transfer ve sadece şehir merkezlerine ulaşımı olan otobüs seferleri vardır.

Kıbrıs'a Uçak Bileti

Online Kıbrıs’a uçak bileti alabileceğiniz websitesine bir göz atabilirsiniz. Karşılaştırmalı olarak havayollarının uygun fiyatlı biletlerini göstermektedir.

Diğer bir seçenek ise gemi yolu iledir. Türkiye’nin Mersin iline bağlı Taşucu kasabasından Kıbrıs’ın turizm merkezi Girne’ye feribot ve Ro-ro seferleri vardır. Ayrıca Mersin Limanından ve Alanya’dan gemi seferleri yapılmaktadır.

Ercan Havalimanında Araç Kiralayın!

Kıbrıs’ta araç kiralamanızı öneriyoruz, toplu taşımanın yeterli olmadığı Kıbrıs’ta araç kiralamak en ekonomik yol olacaktır.