T.C. pasaportu haricinde sahibi olunan herhangi bir ülke pasaportu ile adamızda bulunan geçiş kapılarından geçebileceğine dair herhangi bir bilgi “Rent a Car” firması olan şirketimiz çalışanları tarafından bilinmemektedir, lütfen bizleri geçiş yapıp yapamayacağınız hakkında aramayınız!, bu konuda bilgi alabileceğiniz tek merci olan aşağıdaki büyükelçilik tarafından size verilebilir.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Kıbrıs Cumhuriyeti Atina Büyükelçiliği

Tel : + 30 210 3734800
Fax : + 30 210 7258886
Website: www.mfa.gov.cy/embassyathens

Güney Kıbrıs’a geçiş noktaları biçok kapıdan yaya veya araç ile yapılabiliyor. Ancak bu kapıları T.C. vatandaşları kullanamaz, T.C. vatandaşlarının Larnaca ve Baf havalimanlarından Kıbrıs’a geçiş yapmaları gerekmektedir.

Lefkoşa’da tarihi surlar içi bölgesinde Lokmacı olarak bilinen yaya geçiş noktası vardır. Ayrıca araçlarla geçiş yapılabilinen Metehan Sınır Kapısı’da kullanılıyor. Bu kapılardan KKTC vatandaşları ve bazı ülke vatandaşları geçiş yapmaktadır.

En çok Lefkoşa’daki geçiş noktaları kullanılmaktadır, ancak Magosa’da ve Güzelyurt’ta da geçiş noktaları vardır.

Araçlar ile Metehan Sınır Kapısı kullanılarak Rum tarafına geçiş yapılabilmektedir, yalnız kullandığınız aracın sivil plakalı bir araç olması gerekiyor, yine Rum tarafına geçerken araçlar için seyrü sefer ve ayrıca sigorta için ücret alınmakta.

Kiralık araçlarımız ile geçiş yapılmasına izin verilmemektedir, ancak geçiş için gerekli özellikleri taşıyan kişileri bizim taksilerimiz ile geçiş yapılabilir eğer Rum tarafına geçiş yapmaya uygun iseniz iş ortağımız Kıbrıs Taksi Transfer ile iletişime geçiniz.

T.C. Kimliği ve Pasaportu  ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimine (Kıbrıs Cumhuriyeti)’ne geçiş yapılmasına izin verilmemektedir.

Geçiş kapılarında Türk Polisi ve Gümrük Memurları kontrol yapmaktadır.  Aynı şekilde geçiş sırasında Rum polisi ve gümrük memuruları da kontrol yapmaktadırlar.

Güney Kıbrıs Geçiş